Branża IT otwiera się na kobiety / wp.pl

        

Data publikacji: 8 lipca, 2013

Autor: Izabela Kielczyk

Mężczyźni proszą o awans, kiedy mają ułamek potrzebnych umiejętności, natomiast kobiety czekają, aż będą miały 100 proc., w dodatku liczą na to, że ktoś im ten awans zaproponuje – uważa Sheryl Sandberg, osoba numer dwa w Facebooku. Co jeszcze sprawia, że tak trudno kobietom osiągnąć sukces?

Informatyka to ulubiony przedmiot 40 proc. polskich uczennic(badanie Gender Research przeprowadzone na zlecenie Cisco w 2009 roku w pięciu europejskich krajach, w tym w Polsce.). Tymczasem na kierunkach IT stu­diuje zaledwie 10 proc. kobiet (dane GUS).

(…)

Kamila wylicza zalety społeczności. GGC organizują też szkolenia, np. z programowania, tworze­nia stron internetowych czy zarządzania projektami.

– Takie spotkania na pewno pomagają kobietom uwierzyć w siebie. A wiele pań ma z tym problem – ocenia Izabela Kiel­czyk, coach i psycholog biznesu – Kiedy pytam uczestniczki moich szkoleń o ich sukcesy, odpowiada mi głucha cisza, ale gdy drążę temat, oka­zuje się, że naprawdę mają na koncie imponujące osiągnięcia. Panowie są bardziej skorzy do chwalenia się swoimi sukcesami. Kobiety częściej powiedzą, że jest to wynik pracy całego zespołu, że ktoś im pomógł, dlatego ciężko nam się przebić – twierdzi psycholog.

(…)