Dobry pracownik: uległy czy asertywny? / PolskieRadio24

        

Data publikacji: 5 lutego, 2014

Autor: Izabela Kielczyk

Dobry pracownik: uległy czy asertywny?

Wymarzony pracownik powinien być ambitny, punktualny, uległy i posłuszny. Okazuje się, że pracodawcy chętniej podejmują współpracę z ludźmi asertywnymi.
Dyskusja na antenie Polskiego Radia 24.

W zachowaniu pracowników można wyróżnić typy postaw, nastawienia do wykonywania obowiązków, odnoszenia się do kolegów i przełożonych. Jakie zachowania procentują jacy nie powinniśmy być?

– Warto wyjaśnić jaka jest różnica między byciem asertywnym, a uległym. Niektórzy nie potrafią walczyć o swoje i uważają, że potrzeby innych są ważniejsze. Pracownik, który sam sobie nie potrafi postawić granicy, często bywa wykorzystywany – Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Kiedy pracownik mówi, to co myśli

Asertywny pracownik ma odwagę i potrafi powiedzieć to o czym myśli. W takiej sytuacji trzeba brać odpowiedzialność za swoje słowa i liczyć się z ich konsekwencjami.

– Człowiek asertywny uważa, że ma prawo coś powiedzieć i uważa to za słuszne. Szefowie bardzo często stosują metody, które mają nas zastraszyć. Pracownicy mają prawo do negocjacji i ustalenia wspólnych warunków. Nie warto walczyć z pracodawcą, lepiej zabiegać o dobro dla sobie – dodała Izabela Kielczyk.

Droga do sukcesu

Agresja, podnoszenie głosu nie pomoże w osiągnięciu zamierzonych celów. Asertywność jest twardym stawianiem granic. Pracownicy mają prawo mówić, o tym jakie mają oczekiwania wobec pracodawców. Czy można osiągnąć porozumienie kiedy szef jest asertywny, a pracownik uległy?

– Musimy szanować ludzi z którymi współpracujemy. Niestety asertywni szefowie potrafią wykorzystywać słabości pracowników. Często ludziom wydaje się, że mogą zmienić innych. Prawda jest taka, że pracować możemy tylko nad sobą. Zachowań innych osób, nigdy nie zmienimy – dodał Gość PR24.

Idealny szef potrafi jednocześnie skrytykować i pochwalić swoich pracowników. Asertywne osoby znają swoje wady i słabości. Nie mają problemu z przyznaniem się do błędów. Uległe osoby są mniej szanowane i łatwo poddają się manipulacji.

PR24/Paulina Olak

posłuchaj całej audycji: