Jak wybrać pracodawcę?

        

Data publikacji: 9 grudnia, 2015

Autor: Izabela Kielczyk

Wybór pierwszego pracodawcy ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju zawodowego. Pierwsza praca często determinuje ścieżkę kariery i dalsze zawodowe wybory. Do szukania pracodawcy warto więc podejść odpowiedzialnie. Jakie kroki podjąć, by związać się z właściwą firmą?

 

Z 7. edycji globalnego badania „Niedobór talentów”, przeprowadzonego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup wynika, że inżynierowie są grupą zawodową, którą najtrudniej znaleźć na rynku pracy. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na jednego specjalistę w naszym kraju czeka co najmniej pięć ofert pracy. Z danych Manpower wynika, że problem z pozyskaniem kandydatów z tym wykształceniem w ciągu ostatnich pięciu lat stale rośnie.

 

Ważny wybór

 

Inżynierowie mogą przebierać w ofertach pracy. Jeśli obiorą dobrą strategię i przyłożą dużą uwagę do wyboru pracodawcy, nie tylko będą mogli liczyć na dobre zarobki i szybkie pięcie się po szczeblach kariery. – Planowanie kariery niewątpliwie zaprocentuje w przyszłości. Pozwoli nam sukcesywnie realizować zaplanowaną ścieżkę kariery i rozwijać się w ramach określonej branży oraz własnej wizji rozwoju zawodowego – twierdzi Paulina Zaręba, menedżer ds. komunikacji i PR Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Odpowiednie wybranie pracodawcy jest też źródłem satysfakcji zawodowej. – Pierwsza praca jest bardzo wyczekiwana. Dużą uwagę przykłada się do tego, żeby przynosiła satysfakcję. Jeśli trafi się nie tam, gdzie by się chciało, może to być źródłem frustracji. To trochę tak jak z pierwszą miłością. Pojawia się zawód. Często jest też tak, że osoby, które zostają w pracy, która nie przynosi satysfakcji, nie mają odwagi jej zmienić, są sfrustrowani, przemęczeni, nie są szczęśliwi, nie spełniają się – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, trener i coach.