On młodszy, ona dużo starsza / Onet.pl

        

Data publikacji: 22 lipca, 2014

Autor: Izabela Kielczyk

Zaczął u mnie bywać, a ludzie mieli używanie. Ja, 37-letnia mężatka z 16-letnim synem. On 13 lat ode mnie młodszy, bez studiów, mieszkający z rodzicami.” Czy związek starszej kobiety z dużo młodszym od niej mężczyzną może się udać?

(…)

Czy związek starszej kobiety z dużo młodszym od niej mężczyzną może się udać? – Oczywiście. Tak samo jak każdy inny, jeśli tworzący go partnerzy mają świadomość własnych oczekiwań, ale także obciążeń – mówi psycholog Izabela Kielczyk, założycielka warszawskiej Pracowni Psychorozwoju. A obciążeń może być sporo. Różnica wieku najczęściej pociąga bowiem za sobą również inne doświadczenia życiowe czy emocjonalne. Te z kolei mogą prowadzić do odmiennych oczekiwań względem związku.

– Wszystko zależy od dojrzałości dwojga ludzi – mówi Izabela Kielczyk. – Często na początku racjonalne myślenie przysłania nam euforia. Wszystko, co nas różni jest fajne i przynosi ekscytację, ale kiedy zaczyna się tak zwane normalne życie, cenniejsze od różnic mogą okazać się podobieństwa. Również te dotyczące wieku. Jednak wszystko zależy od podejścia. Na przykład jak zareaguje kobieta, jeśli jej dużo młodszy partner ma ochotę zabawić się na mieście? Zgodzi się na wyjście, czy będzie postrzegać je jako zagrożenie dla związku? Bo przecież on podczas tego wieczoru może kogoś poznać.

przeczytaj cały artykuł: