Polacy na skraju załamania nerwowego / Rzeczpospolita

        

Data publikacji: 30 listopada, 2020

Autor: Izabela Kielczyk

Polacy na skraju załamania nerwowego / Rzeczpospolita

W ostatnich badaniach opinii prawie czterech na dziesięciu Polaków oceniło, że wybuch pandemii i związany z nim lockdown odbił się na ich psychice. Widoczne są lęki, zaburzenia nastroju i snu. W aptekach w tym roku znacznie przyspieszyły zakupy leków antydepresyjnych i stabilizujących nastrój.

W ostatnich miesiącach pracownicy dużo częściej niż w ubiegłym roku zgłaszają w badaniach poczucie przytłoczenia zarówno obowiązkami zawodowymi, jak i domowymi. Co więcej, widać też wyraźne pogorszenie kondycji psychicznej menedżerów, którzy są jeszcze bardziej zmęczeni przedłużającym się stresem niż ich podwładni.

Niestety, w działaniach pracodawców brakuje często głębszego spojrzenia na samopoczucie pracownika. Polacy są jednymi z najbardziej zestresowanych pracowników w Europie a ten stres nasila izolacja, niepewność i przytłoczenie obowiązkami. Psychologowie zwracają uwagę na rosnące zaburzenia w funkcjonowaniu zarówno pojedynczych pracowników, jak i całych zespołów i apelują o zapewnienie wsparcie psychologicznego potrzebującym.

Dowiedz się więcej:https://www.rp.pl/Farmacja/311299933-Polacy-na-skraju-zalamania-nerwowego.html