Polacy nie są lojalnymi pracownikami?

        

Data publikacji: 10 grudnia, 2012

Autor: Izabela Kielczyk

CZWÓRKA POLSKIE RADIO – Polacy nie są lojalnymi pracownikami?

Dyskusja na antenie Polskiego Radia Czwórka.

 

50 proc. pracowników w Polsce deklaruje, że nie są przywiązani do swojego pracodawcy. Szefowie zgrzytają więc zębami, a psychologowie cieszą się, że „nareszcie przestajemy się bać walczyć o swoje”.

 

Niemal połowa pracowników w naszym kraju deklaruje, że opuściłaby swoje dotychczasowe miejsce pracy z dnia na dzień, gdyby nagle pojawiła się na horyzoncie nowa, lepsza oferta.

– Dużo zależy od pakietu socjalnego, jaki oferuje pracodawca swoim pracownikom – mówi Mariusz Średniowski, specjalista ds. HR, czyli Human Resources. – Bardzo ważne jest także odpowiednie motywowanie do pracy w gronie najbliższych współpracowników, co osiągamy na przykład dzięki wyjazdom integracyjnym, połączonym ze sprawdzaniem ludzi w sytuacjach ekstremalnych.

Według psycholog biznesu, Izabeli Kielczyk już sam fakt, że Polacy decydują się na zmianę pracy z dnia na dzień w pogoni za najbardziej korzystną ofertą, to właściwy kierunek. Dla nich i dla rynku.

– Jeszcze kilkanaście lat temu było tak, że ludzie trzymali się swoich stołków, nawet jeśli nie było im dobrze w danej firmie – mówi gość Czwórki. – Dziś nastawieni są na rozwój i nie godzą się na to, co im nie odpowiada.

Jak twierdzi Kielczyk, pracodawcom nie powinno zaprzątać głowy to, że pracownicy są nielojalni, ale to, jak sprawić, by chcieli w danej firmie pozostać.

Z jednej strony oczekuje się od nas lojalności wobec pracodawcy, a z drugiej często słyszy się, że rynek jest duży i praktycznie w każdej chwili można zamienić nas na kogoś innego.

Zapraszamy do wysłuchania nagrań dyskusji z audycji „4 do 4”.