Polscy absolwenci z wysokimi wymaganiami / TVN24BiŚ

        

Data publikacji: 4 listopada, 2014

Autor: Izabela Kielczyk

TVN Biznes i Świat, 4 listopada 2014

Oczekiwania płacowe absolwentów studiów w Polsce kształtują się na poziomie 4 tys. zł brutto. To często o wiele więcej, niż może zaoferować rynek, gdzie średnia kwota oscyluje w granicach 2,3 tys. zł. O tym problemie rozmawiali w TVN24 BiŚ Kazimierz Sedlak i Izabela Kielczyk.

Młodzi polscy absolwenci nie mają aż tak wysokich wymagań dotyczących płacy jak ich koledzy z Ameryki czy Szwajcarii. Młodzi Amerykanie w pierwszej pracy chcą 5 tys. dolarów, a młodzi Szwajcarzy 7 tys. dolarów.

(…)

Wywiad z Izabelą Kielczyk w TVN24Biś

– Amerykanie są nastawieni na sukces i mają wdrukowane takie poczucie, że trzeba do niego dążyć. Fajnie, że Polscy studenci mają wyższe oczekiwania niż jest w stanie spełnić rynek – mówił Kazimierz Sedlak z firmy doradczej Sedlak & Sedlak.

Problem leży gdzie indziej. Według psycholog biznesu Izabeli Kielczyk absolwenci chcą dużo zarabiać, ale często nie potrafią przedstawić swoich mocnych stron, mimo dobrego CV.

– Podczas rozmowy kwalifikacyjnej absolwent nie potrafi nawiązać kontaktu. Wychodzi z postawy roszczeniowej „mi się należy” – mówił Kielczyk. Zauważa, że kandydaci potrafią wymyślić hobby, by dostać pracę.

Wywiad z Izabelą Kielczyk w TVN24Biś