Praca w pandemii to także bitwa o motywację / Wprost

        

Data publikacji: 26 listopada, 2020

Autor: Izabela Kielczyk

Jesienna fala pandemii przyniosła w całej Europie kolejne obostrzenia dotyczące swobody przemieszczania się i korzystania z przestrzeni publicznych. Długotrwały stres i poczucie zagrożenia niszczą psychikę. Ogromnym obciążeniem jest ograniczanie swobody i kontaktów społecznych, które przynoszą smutek, niepokój i depresję. Jako psychologowie widzimy  niekorzystny wpływ tej sytuacji na samopoczucie. Jesienią obserwujemy rosnącą frustrację, a wśród pracowników spadek motywacji i chęci do pracy. To ogromne wyzwanie dla pracodawców – menedżerowie muszą sobie zdawać sprawę z pogłębiających się trudnych emocji wśród pracowników i szukać rozwiązań dla tego problemu.

Jedną ze skutecznych metod radzenia sobie ze stresem w obecnym czasie jest regularna aktywność fizyczna, którą na czas pandemii zaleca także WHO.

O mobilizację do podejmowania regularnej aktywności fizycznej jest ogólnie ciężko, a rosnące zdemotywowania społeczne mogą tę kwestię dodatkowo utrudniać. Promowanie aktywności fizycznej nie leży tradycyjnie w gestii psychologów, jednak teorię i techniki psychologiczne można wykorzystać w celu rozwiązania problemu braku aktywności fizycznej. Jedną z nich jest poczucie osiągniętej dzięki temu nagrody. Jednym ciekawych rozwiązań są firmowe programy łączące sport z pomaganiem, taki jak Tevactive.

O tym więcej w publikacji:

https://www.wprost.pl/koronawirus-w-polsce/10391858/praca-w-pandemii-to-takze-bitwa-o-motywacje-razem-po-zdrowie-by-zdazyc-z-pomoca.html