Punkt Widzenia: Polacy na skraju załamania nerwowego? / Radio Nowy Świat

        

Data publikacji: 7 grudnia, 2020

Autor: Izabela Kielczyk

Polacy są jednymi z najbardziej zestresowanych pracowników w Europie. Stres ten nasila dodatkowo izolacja i praca w trybie online, niepewność i przytłoczenie obowiązkami. Widoczne są lęki, zaburzenia nastroju i snu. W aptekach w tym roku znacznie przyspieszyły zakupy leków antydepresyjnych i stabilizujących nastrój, a ZUS odnotował rekordowy wzrost absencji chorobowych z powodów zaburzeń psychicznych.

Czasy przed pandemią okazały się być czasem dobrobytu, szczęścia, wielu możliwości i wolności. Pandemia wiele z tych rzeczy zabrała dając w zamian ograniczenia, zakazy, nakazy i przedłużającą się niepewność. Może to wzmagać występowanie myśli rezygnacyjnych, fobii, stanów lękowych, czy depresyjnych u osób z takimi skłonnościami. Nieprzewidywalna i groźna wizja przyszłości dodatkowo wzmagana jest przez pojawiające się pesymistyczne prognozy dotyczące rozwoju sytuacji.

Polacy są na skraju załamania nerwowego. Przestajemy być sobą! Pojawia się zniechęcenie, brak motywacji, apatia lub przeciwnie – rozdrażnienie, zniecierpliwienie, złość i agresja. To wszystko mogą być naturalne reakcje na przedłużający się stan niepewności i izolacji.

Nie ignorujmy i nie lekceważmy tego stanu rzeczy – wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie. O tym rozmwaiamy na antenie Radia Nowy Świat w audycji „Punkt Widzenia”:http://archiwumnowyswiat.top/2020-12-02-%c5%9broda/2020-12-02-%c5%9bro-2100-Punkt_widzenia.aac