Rozgryźć sabbatical / gazetapraca.pl

        

Data publikacji: 4 września, 2013

Autor: Izabela Kielczyk

Na Zachodzie to rozwiązanie znane od lat, nad Wisłą ciągle raczkujące. Mowa o urlopach typu sabbatical, czyli wielomiesięcznych przerwach na podładowanie akumulatorów. Czy takie rozwiązanie kiedyś będzie u nas powszechne?

Niestety dla pracowników, odpowiedź brzmi: nieprędko. Argumentów przeciwko wielomiesięcznym urlopom jest kilka, głównie ekonomicznych. Po pierwsze – polskim firmom po prostu nie opłaca się zgadzać na takie urlopy. Po drugie – polskiego pracownika i tak na to nie stać. W ojczyźnie sabbaticali – USA, średnie roczne zarobki brutto w 2012 r. wynosiły około 47 tys. dolarów, w Polsce było to niespełna 45 tys. zł.

(…)

Zapytany o znaczenie długich urlopów odpowiada: – Jak mam wyjeżdżać na tydzień, to wolę sobie darować. To zdecydowanie za krótko, stres związany z nadrabianiem zaległości po powrocie nie jest tego warty – mówi. I dodaje: – W tym roku byłem miesiąc na Bałkanach i wiem, że naprawdę się zrelaksowałem, przygotowałem na drugą połowę roku. Podobne zdanie mają eksperci. – Są badania psychologów, które pokazują, że niezbędny do regeneracji jest urlop trzytygodniowy – mówiła w radiu PIN Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

przeczytaj cały artykuł: