Skutki intymnych relacji zawodowych / Rzeczpospolita

        

Data publikacji: 22 listopada, 2013

Autor: Izabela Kielczyk

Zdaniem pracodawców poważniejsze uczucie w firmie niszczy atmosferę I zaburza dotychczasowe relacje między pracownikami I ich szefami.

Czy flirt, romans w pracy są naganne I wymagają napiętnowania?
IZABELA KIELCZYK, PSYCHOLOG BIZNESU.
Z pewnością nie. Pamiętajmy o tym, że większość czasu spędzamy w pracy ijest to naturalne miejsce, gdzie poznajemy innych ludzi czy nawet przyszłych partnerów. Tam się obserwujemy, nawiązujemy kontakty koleżeńskie, przyjacielskie. Stąd łatwo też tutaj o wytworzenie bliskiej więzi.
Flirty czy romanse w firmie wzbudzają jednak wiele kontrowersji. Pracodawcy ich nie lubią, bo to zaburzaj ąco wplywa na pracę.

 

Izabela Kielczyk - wywiad w Rzeczpospolitej

 

W jaki sposób?
Przekłada się na atmosferę w zakładzie. Z reguły romans w firmie nie jest przecież jawną czy powszechną informacją, więc tworzą się plotki, domysły. Ci, którzy widzą bliższe relacje dwojga pracowników i wiedzą o ich romansie, pozwalają sobie na docinki, uwagi, uszczypliwości. Często te komentarze są nieprzyjemne czy przekazywane w nieelegancki sposób.
Pól biedy, gdy kochankowie są osobami wolnymi, wówczas nie krzywdzą swoich dotychczasowych partnerów. Może jednak pojawiać się konflikt potrzeb, np. kobiecie zależy na stworzeniu trwałego związku z mężczyzną, aten jest nią zainteresowany tylko chwilowo (tzw. drań). Czasami też panie bywają wyrachowane i pragną zaspokoić swoje krótkotrwałe zachcianki (zimna suka). Wtedy przybywa plotek, a zainteresowani próbują tworzyć wśród swoich kolegów dziwne grupy wsparcia dla swoich racji i wyborów.
U żonatych partnerów nowy związek stawia też w trudnej sytuacji te osoby z firmy, które znają współmałżonka. Nie wiedzą, jak się wobec nich zachować, nie psując równocześnie kontaktów zawodowych.

Mówimy tu o zażyiych relacjach między kolegami w jednym dziale, na równorzędnych stanowiskach. A co się dzieje, gdy płomiennym uczuciem zapala szef do swojej podwiadnej lub gdy to przełożona ma romans z pracownikiem?
To szczególnie trudna sytuacja dla firmy, bo w sposób niewiarygodny psuje w niej atmosferę i zaburza dotychczasowe relacje między pracownikami i ich szefami. Zazwyczaj romansujący podwładny cieszy się szczególnymi względami, dostaje podwyżkę…

 

(…)

 

przeczytaj cały artykuł:

Pliki do pobrania