Urlop – przestań myśleć o pracy / bizrun.pl

        

Data publikacji: 30 kwietnia, 2013

Autor: Izabela Kielczyk

Urlop – przestań myśleć o pracy

Jak wynika z sondy Pracuj.pl, duża część respondentów przyznaje się do tego, że przed urlopem trudno jest im się skupić w pracy i odkładają niektóre sprawy na później. W sumie deklaruje tak 42 proc. ankietowanych.

Takie podejście nie dziwi Izabeli Kielczyk, coacha i psychologa biznesu.

– Część z nas, mając w perspektywie urlop, jest w pracy na zasadzie „dotrwania”, bo aby dobrze wypocząć, potrzebne jest nam wyhamowanie przed wolnymi dniami, czyli psychiczne oderwanie się od rzeczywistości zawodowej.

Natomiast drugie tyle zapytanych osób (43 proc.) przyznało, że mając w perspektywie dni wolne, mobilizuje się maksymalnie, by ze wszystkim zdążyć.

Kielczyk podkreśla, że z jej praktyki zawodowej wynika, iż dla niektórych bardzo istotne jest to, by mieć „wolną głowę”, gdyż tylko wtedy mogą efektywnie wypocząć. Jednak przestrzega przed zbyt rygorystycznym podchodzeniem do tematu.

– Owszem, część spraw na pewno uda się nam zamknąć, ale nie wszystkie, bo przecież przez tydzień nie nadrobimy wszelkich zaległości. Dlatego warto wrzucić na luz i powiedzieć sobie „część spraw skończyłem, udało mi zamknąć dwa projekty, teraz jadę wypocząć”. Resztę zadań sfinalizujmy po urlopie. Takie nastawienie da nam możliwość wypoczynku i nie będą nas dręczyć niedokończone sprawy.

(…)

 

przeczytaj cały artykuł na: