Uzależnione od horoskopów / onet.pl

        

Data publikacji: 1 maja, 2013

Autor: Izabela Kielczyk

Lekturę nowego numeru swojego ulubionego pisma zaczynają od sprawdzenia horoskopu. Przed podjęciem nawet najbardziej prozaicznej decyzji dzwonią do wróżki. Wydają krocie na ezoteryczne audiotele. Powód? Za wszelką cenę chcą wiedzieć, co czeka ich w przyszłości. Coraz więcej osób przyznaje się do uzależnienia od horoskopów. Pozornie niewinny nałóg może być tragiczny w skutkach.

W internecie znajdziemy kilkadziesiąt portali z ogłoszeniami wróżek, które oferują swoje usługi. Amatorki czytania z gwiazd twierdzą, że są – za drobną opłatą – w stanie sprawdzić, co czeka nas w przyszłości i pomóc w rozwiązywaniu problemów. „Jestem wróżką, która od 15 lat. Pomagam ludziom, którzy pogubili się w swoim życiu. Oferuję profesjonalną pomoc w rozwiązywaniu problemów zawodowych, zdrowotnych. „Jeśli męczy Cię jakiś problem, odezwij się. Koszt: 15-50 zł w zależności od rodzaju wróżby”, napisała na jednym z nich Lena. Wróżkom wtórują zadowolone klientki, które potwierdzają ich umiejętności. „Muszę koniecznie się z panią spotkać”, twierdzi Marta. „Zawsze Maria Katarzyna potrzymała mnie na duchu, dała wiele wskazówek, a to, co mówiła o moich relacjach, było 100 proc. trafne”, dodaje Ania.

Na czym polega fenomen wróżek i dlaczego tak łatwo wierzymy w ich przepowiednie?Na czym polega fenomen wróżek i dlaczego tak łatwo wierzymy w ich przepowiednie? – Wróżki oferują nam złote recepty, których w XXI wieku tak bardzo potrzebujemy. Nie lubimy nad sobą pracować, dlatego wolimy gotowe rozwiązania – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach. W 2010 roku Ministerstwo Pracy zarejestrowało zawód astrologa jako w pełni legalny. Dziś w Polsce działa około 15 tys. firm, których pracownicy zajmują się przepowiadaniem przyszłości. 100 tysięcy wróżek i jasnowidzów oferuje swoje usługi klientom będącym w stanie zapłacić nawet 200 zł za trwającą 60 minut wizytę. Mniej kosztowane są internetowe i telewizyjne porady, które cieszą się jeszcze większą popularnością – ich ceny wahają się od 2,40 zł plus VAT za SMS-a, nawet do 9 zł plus VAT za rozmowę. – Wróżki oferują nam złote recepty, których w XXI wieku tak bardzo potrzebujemy. Nie lubimy nad sobą pracować, dlatego wolimy gotowe rozwiązania – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach. W 2010 roku Ministerstwo Pracy zarejestrowało zawód astrologa jako w pełni legalny. Dziś w Polsce działa około 15 tys. firm, których pracownicy zajmują się przepowiadaniem przyszłości. 100 tysięcy wróżek i jasnowidzów oferuje swoje usługi klientom będącym w stanie zapłacić nawet 200 zł za trwającą 60 minut wizytę. Mniej kosztowane są internetowe i telewizyjne porady, które cieszą się jeszcze większą popularnością – ich ceny wahają się od 2,40 zł plus VAT za SMS-a, nawet do 9 zł plus VAT za rozmowę.