Niespełnione postanowienia noworoczne

Co roku wiele sobie obiecujemy, po czym większości tych założeń nie udaje nam się zrealizować. Psycholog biznesu Izabela Kielczyk wyjaśniała w Polskim Radiu 24, co jest przyczyną niepowodzeń naszych noworocznych postanowień.

Zbliża się koniec roku i obiecujemy sobie rzucić palenie, „wziąć się za siebie”, więcej czytać, zdrowiej się odżywiać, znaleźć lepszą pracę itd. Jednak najczęściej nasze postanowienia wracają z kolejnym rokiem.

 

– Wierzymy w magię nowego roku i liczb, że od pierwszego coś magicznie się stanie. Jednak mamy nieco mniej wiary, że my sami to zrobimy. Oczekujemy, że dojdzie do tego w jakiś samoczynny sposób. Mało w tym naszej motywacji, a bardziej nasze marzenia – mówiła Izabela Kielczyk.

 

Gość Polskiego Radia 24 dodała, że w podejmowanym postanowieniu brak planu, jak dojść do wyznaczonego celu.

 

– Noworoczne postanowienia są rzucane emocjonalnie i bez rozumu. Nie mamy planu, jak to zrobimy. Ciężko zmienić swoje nawyki po latach. Najlepiej mieć jedno noworoczne postanowienie i zastanowić się, na ile możemy wprowadzić je w życie – wyjaśniała psycholog biznesu.

 

(…)

 

Więcej o porażkach i przyczynach noworocznych postanowień w całej rozmowie:

http://www.polskieradio.pl/130/2788/Artykul/1562805,Niespelnione-postanowienia-noworoczne

Rozmowa kwalifikacyjna / Biznes dla Ludzi

Jakie sytuacje mogą nas spotkać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Jak się do nich przygotować i jak sobie z nimi radzić by dobrze wypaść w oczach potencjalnego przyszłego pracodawcy? Na temat rozmowy kwalifikacyjnej w programie „Biznes dla Ludzi” wypowiedziała się Izabela Kielczyk – psycholog, psychoterapeuta, coach.

Jak nie dać się ponieść świątecznym emocjom?

Święta tuż, tuż. Przed nami ostatnie chwile świątecznych przygotowań i to dość intensywne. Sprzątanie, gotowanie, przygotowywanie ostatnich projektów na ten rok – lista obowiązków jest długa. W efekcie zakupy świąteczne wykonujemy w pośpiechu, między jednym, a drugim spotkaniem. Sprzedawcy to wykorzystują oferując nam cudowne promocje np. 3 w cenie 1.  A my ten haczyk połykamy. Dlaczego? Jak nie dać się wciągnąć w szał świątecznych zakupów i nie obudzić się  w nowym roku z długami? O racjonalnych zakupach, strategii marketingowców i  magii świąt rozmawiamy z psychologiem biznesu, coachem – Izabelą Kielczyk.
Trwa właśnie szał świątecznych zakupów. Świąteczne bałwanki, choinki, mikołaje i reniferki w reklamach zachęcają nas do nieco większych zakupów. A my nie potrafimy się temu oprzeć. Dlaczego? Działa na nas magia świąt?
Tak, magia świąt na nas działa. Człowiek w czasie świąt jest bardziej skłonny do ulegania pokusom niż zazwyczaj. Wynika to z naszej kultury. U nas obdarowywanie prezentami w trakcie świąt jest bardzo ważne, gdyż świadczy to o naszej miłości do drugiej osoby. Czasem wystarczy jedna melodia, by obudzić w nas chęć dawania innym. Zaczynamy kierować się emocjami i w efekcie zapominamy o tym, że komuś może być niepotrzebna kolejna para skarpet czy kapci.
To wszystko potem ląduje gdzieś w kącie. Mimo wszystko rok później historia się powtarza. Popełniamy te same błędy.
Dzieje się tak za sprawą dwóch mechanizmów. Pierwszy z nich to warunkowanie klasyczne – jesteśmy przwyczajeni, że w święta należy obdarowywać prezentami innych. Samo hasło „święta” kojarzą nam się z zakupami. Druga zasada, która odgrywa tu kluczową rolę to społeczny dowód słuszności. Jeżeli widzimy, że ktoś obok nas ma daną rzecz, chcemy ją mieć  również. Jak wszyscy kupują, to ja też, nie mogę być gorszy. W tłumie myśli się jak głupi. Robimy zakupy, których potem żałujemy.
(…)
Przeczytaj cały wywiad:

http://wio.waw.pl/artykul/jak-nie-dac-sie-poniesc-swiatecznym-emocjom/33156

Jak wybrać pracodawcę?

Wybór pierwszego pracodawcy ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju zawodowego. Pierwsza praca często determinuje ścieżkę kariery i dalsze zawodowe wybory. Do szukania pracodawcy warto więc podejść odpowiedzialnie. Jakie kroki podjąć, by związać się z właściwą firmą?

 

Z 7. edycji globalnego badania „Niedobór talentów”, przeprowadzonego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup wynika, że inżynierowie są grupą zawodową, którą najtrudniej znaleźć na rynku pracy. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na jednego specjalistę w naszym kraju czeka co najmniej pięć ofert pracy. Z danych Manpower wynika, że problem z pozyskaniem kandydatów z tym wykształceniem w ciągu ostatnich pięciu lat stale rośnie.

 

Ważny wybór

 

Inżynierowie mogą przebierać w ofertach pracy. Jeśli obiorą dobrą strategię i przyłożą dużą uwagę do wyboru pracodawcy, nie tylko będą mogli liczyć na dobre zarobki i szybkie pięcie się po szczeblach kariery. – Planowanie kariery niewątpliwie zaprocentuje w przyszłości. Pozwoli nam sukcesywnie realizować zaplanowaną ścieżkę kariery i rozwijać się w ramach określonej branży oraz własnej wizji rozwoju zawodowego – twierdzi Paulina Zaręba, menedżer ds. komunikacji i PR Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Odpowiednie wybranie pracodawcy jest też źródłem satysfakcji zawodowej. – Pierwsza praca jest bardzo wyczekiwana. Dużą uwagę przykłada się do tego, żeby przynosiła satysfakcję. Jeśli trafi się nie tam, gdzie by się chciało, może to być źródłem frustracji. To trochę tak jak z pierwszą miłością. Pojawia się zawód. Często jest też tak, że osoby, które zostają w pracy, która nie przynosi satysfakcji, nie mają odwagi jej zmienić, są sfrustrowani, przemęczeni, nie są szczęśliwi, nie spełniają się – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, trener i coach.