Pracownik coraz mniej biurowy / Rzeczpospolita

Doświadczenia z lockdownu dowiodły, że system pracy zdalnej przynosi wzrost efektywności, ale głównie w obszarze zadań indywidualnych, takich jak analizy danych, prezentacje czy praca twórcza. Inaczej jest w przypadku zespołów. Wprowadzając hybrydowy model pracy pracodawca powinien zadbać o kilka obszarów, od których uzależniona jest produktywność pracy zespołowej. Podstawą jest wprowadzenie odpowiednich regulacji i wewnętrznych procedur porządkujących pracę w systemie hybrydowym. Drugą niezbędną rzeczą jest przygotowanie techniczne, zagwarantowanie zabezpieczeń systemowych (np. przed cyberprzestępstwami), a także zapewnienie przyjaznych narzędzi komunikacji, które służyć będą również do podtrzymywania łączności społecznej. Ważne jest aby zadbać o stworzenie możliwości kontaktów w zespołach czyli np. wygospodarować czas i odpowiednie miejsce na spotkania, także mniej oficjalne, np. przy kawie.

Praca w systemie hybrydowym przynosi wiele nowych, trudnych wyzwań w obszarze zarządzania zespołem, dlatego też wyjątkowo kluczowa i ważna staje się w obecnych czasach rola lidera. To na nim skupia się największa odpowiedzialność – z jednej strony za realizację celów, a z drugiej za motywację pracowników. Pracownicy coraz częściej potrzebują zrozumienia i wsparcia; empatycznej rozmowy. Czują się zagubieni i przytłoczeni sytuacją, nadmiarem pracy i zanikiem barier pomiędzy życiem prywatnym a służbowym. Potrzebują i docenią szefa, który ich wysłucha, zrozumie i wesprze. Okazuje się, że tylko nieliczni szefowie są do tego dobrze przygotowani. W światowym badaniu wykazano, że aktualnie tylko 1 szef na 10. spełnia takie oczekiwania.

O tym, jakie zmiany i wyzwania niesie ze sobą model pracy hybrydowej przeczytacie więcej:

https://www.rp.pl/Praca/307189936-Pracownik-coraz-mniej-biurowy.html

 

Przepisy jeszcze nie weszły w życie, a już słychać, że nic nie zmienią / Puls HR

System pracy zdalnej wprowadzony szybko i tymczasowo, z założenia tylko na czas pandemii, zmieni całkowicie rzeczywistość rynku pracy po 2020 roku i wejdzie w życie prawdopodobnie już na stałe. Pracownikom daje możliwość oczekiwanej przez nich elastyczności pracy, ogranicza czas i koszty dojazdów do biura, a także motywuje dzięki poczuciu większego zaufania pracodawcy i delegowaniu im samodzielnych zadań. Pracodawcom zaś praca w systemie hybrydowym, oprócz ograniczenia kosztów, otwiera nowe perspektywy, takie jak zatrudnianie do poszczególnych projektów wysoce wykwalifikowanych specjalistów, nawet z różnych stron świata, ułatwienie pracy młodym rodzicom czy studentom.

Wprowadzenie hybrydowego modelu pracy wymaga dobrego przygotowania i wprowadzenia odpowiednich regulacji zależnych także od charakteru pracy w poszczególnych obszarach działalności. O tym, czy przygotowywany projekt nowych przepisów dotyczących pracy zdalnej spełnia oczekiwania rynku rozmawiamy na lamach PulsHR.

https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/przepisy-jeszcze-nie-weszly-w-zycie-a-juz-slychac-ze-nic-nie-zmienia,82929.html

Jak być finansowo odpowiedzialnym? / Zwierciadło.pl

Ula z Weroniką pracuje w jednym dziale na podobnych stanowiskach. Mają też podobną sytuację życiową. Jednak Uli udaje się co roku wyjechać w egzotyczne kraje, a Werce ciągle brakuje pieniędzy. Jak to możliwe?

Możliwe, ponieważ jest kilka błędów, które zdarza się popełniać w kwestii zarzadzania pieniędzmi. Jeśli nie potrafimy spojrzeć z boku na siebie i kontrolować naszych wydatków, pieniądze znikają nie wiadomo gdzie. Do tego dochodzą nieprzemyślane zakupy, brak asertywności, wieczne tłumaczenie się i pobłażanie. Warto przyjrzeć się sobie i obiektywnie ocenić jak zachowujemy się przy wydatkach. Są sposoby na to, aby korygować nasze przyzwyczajenia i zachowania w tym obszarze, tylko trzeba uzmysłowić sobie gdzie tkwi błąd.

O tym jak być finansowo odpowiedzialnym rozmawiamy na łamach Zwierciadło.pl. Zajrzyj i sprawdź, czy któryś z omawianych przez nas kłopotów nie dotyczy Ciebie ?

https://zwierciadlo.pl/lifestyle/73634,1,jak-byc-finansowo-odpowiedzialnym.read