Kryzys to niepowtarzalna szansa! / Rzeźnik polski

Badania psychologiczne dowodzą, że odpowiednie podejście i dobór narzędzi zarządzania w czasie kryzysu prowadzi do zwiększenia integracji i lepszej współpracy w zespole. Dzięki wspólnej pracy nad rozwiązywaniem problemu, jesteśmy w stanie wypracować lepsze normy grupowe oraz efektywną strategię radzenia sobie z sytuacją kryzysową, która może być także wykorzystywana w przyszłości. Zatem wspólnie przeżyty kryzys może przyczynić się do zbudowania wartościowych i długotrwałych relacji i integracji w firmie.

O zarządzaniu firmą produkcyjną w branży spożywczej w niepewnych czasach piszę dla „Rzeźnika polskiego” w numerze nr 10/2020.

Zapraszam do zapoznania się z opinią psychologa – przedsiębiorcy: Kryzys może być tą szansą, na którą się czeka!

https://www.mieso.com.pl/pliki/wydania_internetowe/2020/255.pdf

Zaduma i smutek – przeżywanie żałoby / audycja PR4 „Strefa prywatna”

Tuż przed świętem 1 listopada zastanowimy się nad ideą żałoby. Jest ona nie tylko osobistym przeżywaniem utraty bardzo bliskiej osoby. Dotyczy także rodziny, przyjaciół czy kolegów z pracy osoby, pogrążonej w smutku.

Temat śmierci to w Polsce tabu, ale podejmowanie go jest ważne i bardzo potrzebne. Śmierć jest nieodłączną częścią życia i musimy być na nią przygotowani; zarówno osobiście, jak i jako koledzy, przyjaciele, przełożeni i zarządy firm, lekarze i opiekunowie.

Jak radzić sobie ze śmiercią, jak o niej mówić, jak wspierać osoby w żałobie? O tym porozmawiam z Jakubem Jamrozkiem na antenie PR4 w audycji „Strefa Prywatna” w czwartek (29.10) po godz. 20.05.

Zapraszam.

https://www.polskieradio.pl/10/4023/Artykul/2609967,Zaduma-i-smutek-przezywanie-zaloby

Życiowy COVIDO-egzamin i TRUDNE PYTANIA o nową rzeczywistość – panel dyskusyjny w Klubie inteligencji Biznesu

Od przebudzenia do końca dnia zewsząd atakują nas TRUDNE PYTANIA, na które najczęściej NIE ZNAMY ODPOWIEDZI.

Szczególnie teraz, kiedy obostrzenia znów się nasilają, uczniowie zostają w domu, praca w większości jest zdalna, restauracje są zamknięte; sklepy znów funkcjonują na specjalnych zasadach. Kiedy lepiej zostać w domu, o wyjazdach nie ma mowy; kiedy coraz częściej słyszymy karetki na ulicy i coraz bliżej nas samych są przypadki zakażeń.

Coraz częściej SPODZIEWAMY SIĘ NAJGORSZEGO -choroby, paniki, nadchodzącego kryzysu, straty pracy, zamknięcia firmy, zwolnień, krachu i załamania rynku. Co powiedzieć dziecku, co rodzinie, jak pokierować zespołem, jakie podejmować decyzje i – w końcu – jak samemu radzić sobie z wlanymi emocjami? Sama codziennie zadaję sobie setki takich pytań.

Najgorsze jest to, że taka sytuacja niemiała swojego precedensu. Nie możemy więc bezpośrednio odwołać się do naszych wcześniejszych doświadczeń i sytuacja staje się PRZYTŁACZAJĄCA. Zaczynamy czuć się BEZRADNI. Ponieważ jesteśmy silni, twardzi i zawsze zaradni – nie zdradzamy naszych obaw. Ale one w nas kiełkują..

Są sposoby aby na opanowanie lęku i paniki. Nasza wiedza i wcześniejsze doświadczenia mogą pomóc w zupełnie nowej i pozornie innej sytuacji. Na wszystkie trudne pytania możemy znaleźć odpowiedzi.

Specjalizuję się w analizie trudnych sytuacji i znajdowaniu dla nich mądrych i optymalnych rozwiązań. Jako psycholog rozumiem ludzkie rozterki i emocje, jako przedsiębiorca z doświadczeniem menadżerskim – problemy szefów, pracowników, trudne sytuacje wzespole. Nasz komfortowy, poukładany świat niestety się skończył. Musimy poradzić sobie ze stratą -możemy go opłakać, przeżyć żałobę, ale MUSIMY IŚĆ DALEJ. Porozmawiajmy, przedyskutujmy, podzielmy się swoimi problemami i doświadczeniami.

Zapraszam do obejrzenia mojego panelu, w którym przeanalizowaliśmy najbardziej aktualne TRUDNE PYTANIA dla szefa, menadżera, pracownika, właściciela firmy, ale także dla Was jako członka rodziny, przyjaciela, znajomego. Dzielę się w nim moimi doświadczeniami i moimi autorskimi sposobami na radzenie sobie ze stresem i niepozytywnymi emocjami. Mam tam dla Was także porcję pozytywnej energii, pogody ducha i uśmiechu, bo to zawsze pomaga w trudnych sytuacjach.

  • Rozumiem szefa, który musi przygotować zwolnienia
  • Rozumiem menadżera, który ma problemy z delegowaniem zadań
  • Rozumiem problemy z komunikacją w zespołach biznesowych
  • Rozumiem pracownika, który może zostać bez pracy
  • Rozumiem przedsiębiorcę, który stoi nad krawędzią kryzysu
  • Rozumiem rodzica, któremu trudno poradzić sobie z nauką zdalną w domu
  • Rozumiem partnera, który chce być podporą dla najbliższych

ZAPRASZAM!
Panel Klub Inteligencji Biznesu

Jadowite jak pszczoły / Forbes Woman

„Queen bee” to toksyczna osobowość szefowej – niestety, posiada ją część kobiet z wyższej kadry menadżerskiej. Królowa nie wspiera innych kobiet w swoim otoczeniu. Co więcej – traktuje instrumentalnie podwładne, umniejsza ich autorytet, blokuje ścieżkę kariery, nie dopuszcza do uznania ich zasług jako pracownika. W skrajnych przypadkach niszczy je i depcze psychicznie.

A czy Ty nie spotkałaś się z notorycznymi, publicznie wygłaszanymi uwagami typu: „Nie umiesz tego”, „Mówisz niemądre rzeczy.”, „Postaraj się wreszcie bardziej, bo Cię zwolnię!”? Czy spotyka Cię ze strony szefowej brak szacunku do prywatnego czasu; pojawiają się wymagania do pracy ponad siły i wieczne niedocenianie?

Rozejrzyj się, czy obok Ciebie nie ma Queen bee!

O tym rozmawiam na łamach #ForbesWoman. Sięgnijcie do lektury wydania wrześniowego i artykułu „Jadowite jak pszczoły”. Polecam!

https://www.forbes.pl/przywodztwo/kobieca-solidarnosc-w-pracy-dlaczego-szefowe-drecza-swoje-podwladne/rzzqn1b

Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu – Zdrowie TVN

Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń. Naukowcy i eksperci alarmują o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. 10 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W 2020 roku z powodu pandemii nabrał on szczególnego znaczenia.

https://zdrowie.tvn.pl/a/koronawirus-pandemia-coraz-bardziej-zagraza-naszemu-zdrowiu-psychicznemu

Eksperci: Niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa to najtrudniejsze towarzyszące nam emocje – depesza PAP

Przedłużający się z powodu pandemii stan niepewności o przyszłość, lęk przed utratą pracy i stabilizacji ekonomicznej wywołuje permanentny brak poczucia bezpieczeństwa. A to najgorsze i najtrudniejsze z psychologicznego punktu widzenia emocje. Przypominamy o tym z okazji przypadającego na 10 października Dnia Zdrowia Psychicznego ustanowionego przez Światową Federację Zdrowa Psychicznego. W 2020 roku zwracamy uwagę na skutki pandemii COVID-19 dla zdrowa psychicznego. Więcej w depeszy PAP:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C733717%2Ceksperci-niepewnosc-i-brak-poczucia-bezpieczenstwa-najtrudniejsze

Fakty TVN Zdrowie Psychiczne Polaków w pandemii

Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków. Naukowcy i eksperci alarmują o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19.  W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2020 poruszamy ten temat w „Faktach”, przypominamy i zachęcamy, że trzeba także o to zdrowie zadbać.

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/koronawirus-a-zdrowie-psychiczne-polakow-psychiatrzy-apeluja-o-dbanie-o-zdrowie-psychiczne,1033539.html—

Wzrost depresji na świecie. To skutek pandemii – rozmowa w Radio ZET

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, 10 października, na profilu fb Radia ZET rozmawialiśmy o psychice człowieka w czasie pandemii. Specjaliści alarmują, że wzrasta liczba osób z depresją i silnym lękiem w różnych krajach na świecie. W Polsce w pierwszym półroczu 2020 roku ZUS zarejestrował większą liczba zwolnień lekarskich dla osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i zachowania. O przyczynach takiej sytuacji i sposobach walki z problemami psychologicznymi przeczytacie więcej tu:

https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/ABC-psychologii/Koronawirus-niszczy-nasze-zdrowie-psychiczne.-Widoczny-wrost-depresji-na-swiecie

Czym pachnie i jak smakuje sukces? / Poradnik Restauratora 10/2020

Sukces jest pojęciem względem i wielowymiarowym. Dla każdego może znaczyć coś innego – to, co każdy z nas sobie sam wyznaczy jako cel, czy kierunek swoich działań. Istnieje jednak uniwersalne pojęcie „ludzi sukcesu” czyli osób, które zdobyły wysoką pozycję zawodową lub osiągnęły spektakularne wyniki w określonej dziedzinie, a co za tym podąża: sławę, powszechny szacunek i podziw, pieniądze. Każdy z nas, gdzieś tam głęboko, marzy o tym, żeby taką osobą być ?

Jest wiele elementów, które składają się na osiągnięcie sukcesu. Możemy wyróżnić czynniki zewnętrzne, niezależne od nas – takie jak pochodzenie lub pojawiające się okoliczności, tzw. szczęście. Są także czynniki wewnętrze, te tkwiące w nas samych, na które możemy mieć wpływ, a które kształtują naszą własną historię i ścieżkę życiową, którą podążamy.

Przeczytajcie więcej:

 

https://poradnikhandlowca.com.pl/artykuly/poradnik-restauratora-10-2020/

Audycja Radiowa RDC Kobiecy wieczór: jak zachować pewność w niepewnych czasach?

Z sytuacją permanentnej niepewności musimy teraz zmagać się każdego dnia. Jeżeli niepewność trwa krótko – można takiej sytuacji zaradzić. Problem pojawia się, kiedy niepewność trwa dłużej, a dodatkowo nie można przewidzieć jak długo będzie trwać. Cierpi wtedy poczucie bezpieczeństwa, co może skutkować poważnymi problemami psychologicznymi. O tym jak sobie radzić i co robić, żeby nie tracić pewności rozmawiałyśmy z Nulą Stankiewicz w audycji Wieczór Kobiecy.

https://www.rdc.pl/podcast/kobiecy-wieczor-jak-zachowac-pewnosc-w-niepewnych-czasach/